Tie roky sedemdesiate: Seriózne aj romantické tašky

Už je to viac než 40 rokov, odkedy uzrela svetlo sveta móda z rokov sedemdesiatych. Diskogule, trblietavé flitre, kultové široké zvoncové nohavice, minisukne aj pončá. To všetko sa dostalo do povedomia našich mám vďaka rokom sedemdesiatym. Tie priniesli aj etnomotívy a malé, skladné kožené kabelky, ale rovnako klasické kožené tašky, aktovky cez plece, jednoducho základ toho, čomu sa dnes v kabelkovom svete hovorí “Vintage.”

Základom každodenného „seriózneho“ života boli kabelky s dlhým povrazom a veľmi strohými líniami. Ideálne na cestu do práce, na krátke cesty či nakupovanie. Takéto „pani aktovky“ uvidíte aj v českých a slovenských filmoch z rokov sedemdesiatych, ako sa s nimi náhlia vysoko učesané paničky z práce domov. Niekedy, a nie zriedka sú doplnené taškou na nákup, tzv. sieťovkou, ktorá zažila svoj zenit tiež v tomto čase, kedy boli plastové tašky len vzdialenou budúcnosťou. Tak schválne, skúste si napozerať Ivu Janžurovú v “Co je doma, to se počítá”, akú tašku nosí?

U nás menej, vo svete viac sa k taškám, rovnako ako občanom uplatňoval demokratickejší prístup, preto okrem serióznych dámskych aktoviek pravidelných tvarov na hviezdne nebo trielila aj taška s netradičnými etno a funky motívmi, s kvetinami, glitrami, zo zvieracej kože či s rôznymi uletenými námetmi (áno, aj taška červený telefón). Niektoré tašky mali valcovitý tvar a kratší popruh, ktorý sa neprevesoval na rameno, ale stačilo ho držať v ruke. Vyzerá síce menej seriózne, no na prvé rande je sexi tak akurát.

A ak rozoberáme roky sedemdesiate z perspektívy tašiek a taštičiek, nemali by sme zabudnúť na ďalší fenomén: kožený ruksak. Úplne jednoduchý a možno menej pohodlný ako športové ruksaky, avšak dizajnovo skôr niečo ako kabelka na chrbte. Možno ho krásne zladiť s romantickými aj serióznejšími outfitmi, dodáva mladistvý vzhľad a povestnú iskru. Okrem kože môže byť aj plátenný (v tom prípade očakávajte bláznivé kvetinové motívy), látkový či háčkovaný, no určite nie nenápadný. Sedemdesiate roky jednoducho položili základ toho, čomu dnes hovoríme klasický kabelkový a ruksakový svet!