Tie roky sedemdesiate a doplnky – kde ich nájsť?

Pod pojmom sedemdesiate roky si väčšina z nás predstaví Ivana Krajíčka a repete, staré dobré komédie ako Co je doma, to se počítá či Zítra to roztočíme, drahoušku. Možno nám tiež napadne meno Karla Gota, Gustava Husáka, normalizácia, nábytok v babkynej obývačke či nemoderné čalúnené kreslá, ktoré sme ako prváci vydávali v šatni našej vtedy ešte neprerobenej základnej školy.

Sedemdesiate roky boli na celom svete dekádou príznačného oblečenia aj doplnkov, napriek tomu, že fabriky v komunistickom režime veľa do dizajnu neinvestovali. Napriek všetkým týmto prekážkam sa každoročne konali výstavy úžitkového umenia a priemyselného výtvarníctva, fabriky vyrábali štýlové kúsky, často veľmi kvalitné, kožené topánky, opasky, kabelky, aktovky, čo Vám príde na um. Ak ste po mame zdedili koženú kabelu a žltú sieťovku, ktoré si ešte stále občas vezmete do mesta, istotne pochádzajú zo sedemdesiatych rokov.

K tejto nie tak dávno minulej dobe, ktorej artefakty si ešte pamätáme zo svojich deckých čias, kedy normálne tvorili súčasť budov, knižiek či bytového zariadenia sa dnes čoraz častejšie vraciame. Aj u nás prekvitá tendencia vracať sa nostalgicky k veciam minulým, ktoré sú také známe a v niečom nás upokojujú, keďže udalosti k nim vedúce už poznáme. Retro prekvitá a predáva aj u nás. Milovníci originálnych doplnkov môžu zaloviť na špecializovaných skupinách na sociálnych sieťach, alebo v predajniach so second-handovým tovarom. No a najlepšie doplnky nájdete určite u babičky či krsnej mamy v skrini.

Vďaka internetu máme dnes možnosť vracať sa k tejto dobe znovu a znovu. Okrem pozerania starých filmov, počúvania piesní z tejto dekády či obdivovania fotografií Jany Brejchovej je tu stále viac možností, ako si zaobstarať štýlové kúsky do svojho šatníka, kabelky, opasky. Akosi sa stále viac potvrdzuje, že na dobré veci sa nezabúda. Alebo majú predsa pravdu tí, čo tvrdia, že dobré už bolo? Asi oboje. Každopádne virtuálny priestor žije retrom nie len v zahraničí, ale aj u nás.