Sagan stratil dúhové tričko

Miláčik svetového publika a hviezda cyklistického neba Peter Sagan nemá tento rok veľké šťastie. Po tom, čo trojnásobný majster sveta vypadol z majstrovstiev sveta a stratil dúhový dres sa z prvého prepadol na druhé miesto v rebríčku svetovej cyklistiky UCI World Tour. Po troch rokoch v dúhovom drese na tohtoročných majstrovstvách sveta v cyklistike s hromadným štartom odstúpil približne 80 kilometrov pred koncom. Jeho výraz tváre aj mimika naznačovali, že s priebehom preteku nebol spokojný. Už 95 kilometrov pred cieľom strácal kontakt so skupinkou vedúcich favoritov, zrejme aj kvôli výrazne kopcovitému terénu, ktorý mu nesadol. Ešte pred Saganom sa rozlúčilo aj šesť iných slovenských pretekárov.

Sagan tento rok predal zlatú medajlu majstra sveta druhému najstaršiemu šampiónovi v histórii, univerzálnemu pretekárovi Španielovi Alejandrovi Valverdemu. Tomu pri odovzdávaní medajly vyhŕkli slzy. Valverde má už 38 rokov a starším šampiónom ako on bol iba Holanďan Joop Zoetemel, tiež vo veku 38 rokov. V poslednej etape pretekov odvážne šprintoval už 300 metrov pred cieľom, hoci bol na čele pelotonu. Risk mu vyšiel a na tohtoročných majstrovstvách zvíťazil.

Takýto koniec Petra Sagana je pre nás nezvyčajný, keďže v posledných rokoch sme si ho spájali najmä s úspechmi a triumfami. Pravdou však je, že tieto majstrovstvá sveta favorizovali skôr vrchárov, ku ktorým sa Sagan neradí. Šoumen svetovej cyklistiky je zvyknutý žať jeden úspech za druhým, na čo si zvykli aj jeho fanúšikovia. Tento rok tomu môže byť inak aj preto, že prechádza rodinnými zmenami, po narodení dcérky sa rozišiel so svojou manželkou.

Budúcu sezónu Sagan odštartuje na januárových pretekoch Tour Down Under v Austrálii, kde štartoval aj tri predchádzajúce sezóny. Peter na preteky už tradične priláka široké publikum, keďže jeho povesť dávno presiahla hranice cylistického sveta. Na jeho schopnosť zabávať fanúšikov vsádza aj riaditeľ austrálskych pretekov, ktorý dúfa, že pritiahne čo najširšie publikum. Držíme mu palce.