Retro doplnky zo sedemdesiatych rokov dnes

Vďaka búrlivému vývoju výroby a rastu spotreby v posledných desaťročiach máme možnosť na vlastné oči vidieť, ako sa menia štýly, trendy a módne vlny. S tým, ako sa náš svet neustále mení pociťujú mnohí ľudia nostalgiu za starými časmi, ktoré sa zdajú z dnešného pohľadu akési jednoduchšie. Jedným zo spôsobov, ako si pripomínať doby minulé je zberateľstvo historických predmetov.

Jana zbiera predmety z rokov sedemdesiatych. V poslednej dobe sa špecializuje najmä na dobové módne doplnky – napríklad kravaty, šály, šatky, kabelky, tašky a bižutériu. „Táto vášeň sa u mňa začala pred niekoľkými rokmi, keď som v jednom second hande našla krásne náušnice, veľmi podobné tým, aké som si pamätala na svojej mame. Odvtedy som sa viac začala zaujímať o retro doplnky a kupovať si novo vyrobené veci v štýle rokov sedemdesiatych.“

Spočiatku hľadala v second handoch a u známych, ale jej možnosti sa veľmi rýchlo vyčerpali. Neskôr začala chodiť na burzy starého oblečenia, kde sa niekedy dalo nájsť niečo zaujímavé. Potom zistila, že na zahraničných vintage stránkach je dosť veľká ponuka, ale aj vyššie ceny. Preto si začala objednávať novo vyrobené veci v štýle sedemdesiatych rokov, ktoré sa dajú na anglických stránkach zohnať pomerne ľahko.

„Na Slovensku je žiaľ ponuka veľmi malá. Niekedy sa nájdu zaujímavé kúsky na sashe.sk, prípadne sa viem s predajcami dohodnúť na zhotovení nového kúsku v štýle sedemdesiatych rokov. Viem si takto zadovážiť napríklad kabelky, opasky či šatky. Zložitejšie kúsky ako džíny či topánky sú však zatiaľ nereálne. Navyše, keďže ide o špeciálne pre mňa zhotovené kúsky, cena je často pomerne vysoká a v nákupe takýchto doplnkov sa musím dosť obmedzovať“

Slováci majú kvôli podobnosti jazykov možnosť nakupovať aj v Česku, kde je často ponuka bohatšia a poštovné iba o niečo vyššie. V tomto segmente však aj u našich západných susedov nie je výber väčší, doplnky z tejto éry možno nájsť skôr na portáloch zameraných na párty, napríklad hubatacernoska.cz. Priestor na zaplnenie diery na trhu rozhodne existuje.