Pochod za Kuciaka s heslom “Svetlo vždy porazí tmu”

Pochody za slušné Slovensko sa začali v zime tohto roku, keď bola verejnosť pobúrená faktom, že kvôli práci investigatívneho novinára bol zavraždený mladý novinár Ján Kuciak a jeho priateľka. Odvtedy už z funkcie odišiel bývalý premiér Róbert Fico, minister vnútra Róbert Kaliňák, aj policajný prezident Tibor Gašpar. Nakoniec aj nové zistenia ohľadom vraha Kuciaka a jeho priateľky Jany Kušnírovej podnietili organizátorov k novému štrajku.

Podľa portálu Aktuálne.sk Aktuálne.sk sa pochod 28. 9. uskutoční trochu neskôr a organizátori vyzvali účastníkov, aby si priniesli baterky, lampáše a mobily, ktorými budú svietiť, pretože svetlo vždy porazí tmu. Pred Národnou radou SR vystúpia ako rečníci aj známe osobnosti, napr. publicista Martin Šimečka či moderátor Ján Gordulič. Cieľom demonštrantov je, aby sa verejnosť dozvedela meno zadávateľa úkladnej vraždy dvoch mladých ľudí.

Od začiatku tohto roka, kedy sa verejnosť dozvedela o zabití dvoch mladých a talentovaných ľudí

sa rozpútala vlnu spoločnej solidarity s pozostalými a tiež obrovská nespokojnosť so spôsobom vládnutia a riadenia vecí verejných na Slovensku. V posledných dňoch urobili policajné jednotky krok k vyšetreniu tohto činu, keď v Kolárove zadržali dve vozidlá a niekoľko osôb v súvislosti s vraždou. Jeden z nich mal niekoľko rokov slúžiť v ozbrojených silách SR, ďalší mal pred niekoľkými rokmi opustiť post vyšetrovateľa v Komárne. Vedenie strany SMER tento vývoj komentovalo stroho s vyjadrením, že je dobré, že vyšetrovanie sa pohlo správnym smerom.

Odhalenie dvoch zadržaných osôb sa uskutočnilo aj vďaka porovnávaniu IP adries počítačov, ktoré použili službu Google Street View na zobrazenie miesta vraždy krátko pred odohraním trestného činu. Polícia spolu zadržala osem podozrivých osôb, ktorý mali v obci fungovať ako „vyklopkávači“, teda vybavovači dlhov, ktorých si najímali, keď bolo niečo treba vyriešiť hrubou silou. Podľa iných zdrojov z obce však išlo o slušných ľudí. Nech je to akokoľvek, verejnosť viac než na mená vykonávateľov vraždy čaká na to, kto bol v skutočnosti zadávateľom. To požadujú aj účastníci pochodu.