Obedy pre žiakov zadarmo?

Predseda SMERu Róbert Fico začiatkom septembra predstavil nový návrh, obedy pre deti na základných školách zadarmo. Na každé dieťa by štát prispieval 1,20 na jednu stravovaciu jednotku, teda obed. Ak by sa opatrenie na základných školách osvedčilo, rozšírené by bolo aj na stredné školy, kde sa v školských stravovacích zariadeniach stravuje len niečo vyše 60 % študentov.

Podľa opozičných kritikov, ale aj mnohých rodičov však ide iba o predvolebný populizmus. Po vlakoch zadarmo pre študentov a dôchodcov sú mnohí naštavní, že štát takto sekeltívne „pomáha“ po tom, čo peniaze vybral od ostatných na daniach.

Problematických otázok ohľadne takéhoto opatrenia je hneď niekoľko. Na mnohých školách je stravovacia jednotka na jedno dieťa na prvom stupni vypočítaná na viac ako 1,20 na deň, nehovoriac o žiakoch druhého stupňa, kde sú porcie aj ceny väčšie. Ak by zo dňa na deň boli obedy zadarmo, školy by síce dostali peniaze na stravovanie podľa počtu žiakov, samé by však museli riešiť logistické aj personálne problémy. Bolo by totiž potrebné zamestnať viac kuchárov aj pomocníčok, dokúpiť viac zariadenia do jedální, niekedy by mohol vzniknúť aj problém s priestormi.

Ako nespravodlivé sa ukazuje aj pridelenie príspevku na základných školách. Rodičia škôlkarov alebo stredoškolákov by nedostali nič, odhliadnuc od faktu, že v mnohých domácnostiach sa varí každý deň, napríklad ak je jeden z rodičov na rodičovskej dovolenke s mladším dieťaťom. Rodičia tiež platia hlavne na začiatku školského roka nemalé peniaze ako príspevok na ZRPŠ, učebnice na cudzie jazyky, krúžky a mimoškolské aktivity. V množstve poplatkov sú náklady na školské obedy zanedbateľné, školská jedáleň dokáže vo veľkom navariť omnoho lacnejšie, ako by ich rodičia navarili doma.

Všetci vítame Ficovu iniciatívu ohľadom pomoci rodinám. Väčšina z nich by však ocenila skôr inú formu pomoci, napríklad zvýšenie rodinných prídavkov na dieťa. Také platby by boli pre štát jednoduchšie, transparentnejšie a rodičia by ich mohli využiť na to, čo v danej chvíli skutočne potrebujú.