Ceny nehnuteľností v Bratislave sa opäť zvyšujú

Naše hlavné mesto dynamicky rastie. Rozvíja sa sektor služieb aj ponuka na pracovnom trhu, čo má za následok neustály dopyt po bytoch. Praktický každé voľné miesto, každých pár štvorcových metrov v širšom centre mesta, ktoré doteraz neboli využité okamžite nájdu svoje uplatnenie ako stavebný pozemok pre investora a nové bytové komplexy. S veľkosťou ponuky sa však ceny neznižujú.

V posledných rokoch Bratislavčania radi vsádzajú na to, že dopyt po bývaní aj prenájme je obrovský. Množstvo ľudí disponujúcich vyšších príjmom či kapitálom investuje do kúpy nehnuteľnosti nie pre svoje potreby, ale na prenájom. Týmto spôsobom si môžu prostredníctvom nájomného, ktoré im nájomcovia platia byt v podstate bezplatne zaplatiť. Hoci má táto stratégia svoje riziká a nie je isté, ako sa bude trh s nehnuteľnosťami ďalej vyvíjať, medzi príslušníkmi pracujúcej strednej triedy v Bratislave je považovaná za bezpečnú a legitímnu. Na túto situáciu reagovala aj zmena zákona zo začiatku tohto roka ohľadom čerpania hypoték, ktorá zrušila 100% hypotéky a mala tak znížiť riziko vytvorenia bubliny na trhu s nehnuteľnosťami.

Napriek zmene hypotekárnej politiky ceny nehnuteľností v Bratislave v lete 2018 opäť narástli keďže ľudia pravdepodobne očakávajú ešte väčšie zhoršenie ich dostupnosti. Pri trojizbových bytoch sa jednalo o 3,85 percentný náraz, pri dvojizbových bytoch ceny narástli o 3,65 %. Tieto dve kategórie bytov predstavuje dlhodobo najhľadanejšiu položku v rámci bytových jednotiek. Pritom ceny rástli najvýraznejšie v obvodoch Nové mesto, Petržalka a Ružinov. Bratislava je stále na čele tabuľky rastu cien v rámci Slovenska.

Vývoj na Slovensku v oblasti bývania je stále ponechaný skôr na trhu, vláda ani sociálne politiky ceny bytov neregulujú. Súčasná vláda je opakovane kritizovaná za absenciu sociálnej politiky v oblasti bývania, napriek svojej sociálnej orientácii. Zatiaľ čo napr. v Paríži bývajú v sociálnych bytoch aj rodiny zo strednej triedy, pokiaľ ich príjmy nie sú vysoko nad priemernou mzdou, na Slovensku sa zrejme ešte dlho budeme musieť spoľahnúť na vlastné sily. Otázkou ostáva, či budú ceny neustále stúpať takou rýchlosťou, ako je tomu momentálne v Bratislave.