Biela noc v Bratislave

Biela noc, festival súčasného umenia sa v európskych krajinách koná už viac ako pätnásť rokov. Je organizovaný mestskými autoritami, mestom aj dobrovoľníkmi a nadšencami. U nás sa festival konal už päť krát v Košiciach a po tamojších úspechoch sa v sobotu 29.9. 20018 konal po prvý krát aj v Bratislave. Festival má priblížiť súčasné umenie čo najširšej verejnosti.

Cieľom festivalu je okrem prepojenia východu a západu Slovenska (Bratislava a Košice) podporiť integráciu rôznych sociálnych aj znevýhodnených skupín a rozvíjať kreatívny priemysel na Slovensku. Ich cieľom je aj zvýšiť turistickú atraktivitu mesta a upozorniť na menej známe miesta v Bratislave. Sprievodným podujatím Bielej noci bola súťaž o najlepšiu fotku.

Návštevníci mohli v rámci podujatia tento rok zažiť okrem splnu a jasnej noci aj Afterparty v Bratislavskej Cvernovke. Podľa umeleckej riaditeľky festivaly Zuzany Pacákovej je jeho cieľom poukázať na význam umenia vo verejnom priestore a popularizovať ho u širokej verejnosti. Kvôli festivalu vznikla na nábreží Dunaja pešia zóna a rozsvietilo sa 8000 tisíc svetelných bodov. Niektoré inštalácie si návštevníci mohli pozrieť aj nasledujúci deň.

Festival je jedným z podujatí pre širokú verejnosť, ktoré majú potenciál spájať ľudí z rôzneho sociálneho prostredia, národnosti, vzdelania či rasového pôvodu. Podľa organizátorov sa podujatia zúčastnili tisíce ľudí a neprekážalo im ani stáť v dlhých radoch. Toto podujatie zrejme dokázalo to, v čom rôzne vzdelávacie podujatia financované z verejných zdrojov zlyhávajú. Motivovať návštevníkov zúčastniť sa kultúrnych podujatí bez ohľadu na nočnú hodinu a počasie.

V Paríži sa tento rok v októbri bude festival konať už pätnásty krát. Mestský dopravný podnik zabezpečil pre všetkých účastníkov festivalu dopravu metrom zdarma, takže presun medzi štyrmi svetelnými inštaláciami bude jednoduchý a bezplatný. Vo svete je počas festivalu často bezplatný vstup do múzeí a galérií. Koncept Bielej noci bol po prvý krát predstavený vo severských krajinách, názov Biela noc bol po prvý krát použitý v roku 2002 v Paríži.