Ako najlepšie nakúpiť na internete?

Slováci sú už niekoľko rokov vášnivými používateľmi internetu a platí to aj v oblasti nakupovania. Na vyhľadávanie najlepších cien existujú portály, ktoré daný tovar nájdu u rôznych predajcov a porovnajú ceny a varianty produktu. K najznámejším patrí heureka.sk, ktorá ponúka aj recenzie na daný tovar a zároveň na fungovanie a dôveryhodnosť e-shopu, z ktorého sa chystáte objednávať.

Ak Vám stačí tovar z druhej ruky, veľa jednotlivcov aj domácností ponúka použité oblečenie, obuv, spotrebiče, nábytok a iné. V tejto oblasti je jednotkou bazos.sk, kde nájdete všetko od oblečenia cez autá až po detské hračky, nasledovaný stránkou bazar.sk. Na nákup a predaj špecifického tovaru poslúžia Mojasvadba.sk, Modrastrecha.sk, Zahrada.sk, či mamičkami obľúbený Modrykonik.sk. Tieto portály ponúkajú okrem predaja aj inzerciu, blogy, poradne a podobne.

Na nákup a predaj špecifického tovaru Vám poslúžia aj mnohé skupiny na sociálnej sieti, kde však nákup nie je natoľko prehľadný. Na druhej strane ponúkajú skupinu ľudí s podobnými záujmami, aké máte vy. Tak ako portály na nákup a predaj špecifického tovaru majú často aj miesto pre recenzie predajcov či spätnú väzbu od kupujúcich, takže predávajúci sú pre budúcich záujemcov ľahšie čitateľní a možnosť podvodov sa znižuje.

Ďalším fenoménom sú zľavové portály. V roku 2010 bol otvorený prvý zľavový portál a v nasledujúcich rokoch vznikali nové, podobné portály ako huby po daždi. Každý chcel mať svoj zľavový kupón na obed v novej reštaurácii, divadelné predstavenie, paragliding či iný nezvyčajný adrenalínový zážitok. V dobe svojho rozmachu pôsobilo u nás okolo sto zľavových portálov, dnes je ich asi len desať. Najznámejšími sú Zľava dňa, či Za menej, ktoré sa menia skôr na stránky inšpirujúce k letnej dovolenke či novému druhu tovaru. Pri nákupe cez zľavové portály si dajte pozor na neserióznosť predajcov, hoci sa portály snažia ich podnikanie čoraz prísnejšie kontrolovať. Tiež treba mať na pamäti, že často nejde v skutočnosti o zľavy, hoci marketéry ich tak nazývajú