20 rokov od porážky Mečiara

Kto by nepoznal meno tohto velikána slovenskej politiky, ktorý sa podieľal na formovaní samostatného Slovenska? Podľa jeho vlastných slov sa raz budú o ňom deti učiť ako o zakladateľovi republiky, podobne ako o Masarykovi. Premiér Pellegriny si myslí, že veľa vecí mohol urobiť inak. Niekoľko rokov, počas ktorých sa na Slovensku odohrávali mafiánske vojny, únos prezidentovho syna, či vraždy novinárov, nás zahraniční novinári označovali ako „čiernu dieru Európy“. Už je to 20 rokov, odkedy sa spojeným silám Dzurindovej koalície podarilo Mečiara poraziť.

„V to leto na Slovensku život zastal“, hovorí môj známy, ktorý v tom čase podnikal. V lete pred voľbami na konci septembra 1998 sa podľa jeho slov už akoby nič neoplatilo robiť. Podnikatelia otáľali s ďalšími obchodmi, pretože nevedeli, čo sa bude diať ďalej. Nikto si nebral pôžičky, neinvestoval, nezakladal podnikanie. Slováci žijúci v zahraničí sa vracali domov, aby mohli dať svoj hlas Mečiarovým súperom. A iní sa zase chystali na to, že pokiaľ Mečiar vyhrá znova, zoberú svoju rodinu, čo to z majetku a odchádzajú za hranice. To však nakoniec nemuseli robiť, pretože Mečiar prehral a povedal svoje povestné: „S Pánom Bohom idem od Vás…“.

Podiel na porážke Mečiara mali aj opozičné médiá, najmä Markíza, rádio Twist a denník SME. Postavili sa za Dzurindu a pracovali na tom, aby z neho postupne vytvorili lídra opozície a možného nového lídra celej krajiny. Mikuláš Dzurinda na svojom imidži pracoval aj prostredníctvom cyklokampane, veď jeho protivníci ho hanlivo označovali ako „cyklistu“. Sľuboval ľuďom dvojnásobné platy a so svojím malým tímom na bicykli obišiel celé Slovensko.

Ako to nakoniec dopadlo, vieme všetci. K urnám prišlo takmer 85% voličov a tí dali nakoniec Dzurindovej koalícii zelenú. Slovensko sa posunulo smerom k demokratickej Európe, Európskej únii aj NATO. Platy skutočne stúpli, začala stúpať zamestnanosť a s pričlenením k EÚ sa obyvatelia chudobnejších regiónov mohli k práci dostať aj vycestovaním do zahraničia. Skončila sa éra jedného muža v slovenskej politike.